Lietuvoje nelegaliai skaitmenines knygas siunčiasi net 65% apklaustųjų

ŽMONĖSLIETUVA

8/6/20212 min read

Book knyga biblioteka zmogus kauke image
Book knyga biblioteka zmogus kauke image

Nelegaliai platinamų knygų naudojimas dažnai sukelia nuostolių ne tik autoriams ar leidykloms, bet ir knygų vertės suvokimui. Skaitmeninių knygų prekyba Lietuvoje užima tik apie 2 proc. bendrosios leidybos rinkos. Leidėjai teigia, kad tokia situacija susiklostė dėl itin didelio nelegaliai platinamų knygų populiarumo. Negana to, internete nelegaliai platinamos ne tik tos knygos, kurios nuo pat pradžių buvo sukurtos kaip tik skaitmeninės, bet ir popierinių knygų skanuotos versijos.

Siekdami išsiaiškinti, kodėl Lietuvoje vis dar itin populiarus nelegalus skaitmeninių knygų platinimas, Lietuvos mokslininkai atliko 322 asmenų apklausą. Tyrime dalyvavo 240 moterų bei 82 vyrai. Visų jų amžius buvo nuo 18-40 metų.  Tyrimas parodė, jog 81% apklaustųjų mano, kad turėti knygas skaitmeniniu formatu yra naudinga, 60% sutinka, kad skaitmeninės knygos turi daugiau pranašumo nei spausdintos. Nepaisant to, jog daugelis respondentų mano, jog skaitmenines knygas yra patogu naudoti, didesnė dalis jų mieliau rinktųsi popierinę, o ne skaitmeninę knygą.

Atlikta apklausa taip pat parodė, jog 90 proc. respondentų žino iš kur galima atsisiųsti skaitmenines knygas. Ir net 65% apklaustųjų nurodė, jog jie siunčiasi knygas nelegaliai. Įdomu tai, jog vertinant apklaustųjų požiūrį į nelegalų elektroninių knygų naudojimą, didesnioji dalis respondentų nurodė, kad jie nenustotų siųstis nelegaliai platinamų knygų, nei dėl bendro neigiamo visuomenės požiūrio į tokį elgesį, nei dėl artimųjų žmonių raginimo taip nesielgti. Nei teisiniai aspektai, nei žinojimas, jog toks elgesys pažeidžia LR įstatymus naudotojų nemotyvuoja permąstyti savo elgesį. Tačiau mokslininkai pastebėjo, jog didelė įtaką polinkiui nesinaudoti nelegaliai platinamomis knygomis įtakos turi suvoktas skaitmeninės knygos naudingumas ar jos įsivaizduojama vertė skaitytojui.

Remdamiesi gautais rezultatais, mokslininkai mano, jog antipiratinės kampanijos galimai nepasiekia savo tikslų ir nėra veiksmingos mažinant nelegaliai platinamų knygų naudojimą.

Įdomus faktas. Pastebėta, kad vyrai statistiškai reikšmingai dažniau susiduria ir siunčiasi nelegaliai platinamas skaitmenines knygas nei moterys. 

Plačiau apie tyrimą:  Informacijos mokslai ISSN 1392-0561 eISSN 1392-1487, 2021, vol. 91, pp. 83–99 DOI: https://doi.org/10.15388/Im.2021.91.53