Technoferencija - kas tai ir kaip ji veikia mažamečius vaikus auginančius tėvus

Technologijos, tėvai, vaikai, atsakomybė, ugdymas

TECHNOLOGIJOSŽMONĖS

ingrida.lescauskiene

8/17/20212 min read

Ar kada nors prižiūrėdami mažametį vaiką pagalvojote: „O kur mano telefonas? Gal gavau svarbią žinutę O gal jau atėjo laikas rinkti derlių savo mėgstamame kompiuteriniame žaidime". Toks technologijų paveiktas nuolatinis dėmesio nukreipimas nuo mus supančio fizinio pasaulio vadinamas technoferencija. Deja, jis vis stipriau veikia tėvų ir vaikų santykius, ir nebūtinai į gerąją pusę.

Vaikams iki 5 erių metų reikalingas nuolatinis dėmesys, atidus kalbėjimasis, žiūrėjimas į akis, žaidimas kartu, apkabinimai ir paskatinimai. Kai tokias svarbias vaikui veiklas netikėtai pertraukia tėvų noras patikrinti savo telefoną ar kitą išmanųjį įrenginį, silpnėja vaiko ir tėvų ryšys, blogėja ir vaikų, ir tėvų emocinė sveikata, blogėja vaikų aplinkos suvokimo ir sprendimų priėmimo gebėjimai.

JAV mokslininkai atliko tyrimą siekdami išsiaiškinti, kaip stipriai mažamečių vaikų tėvus veikia technoferencija ir ar specialios dirbtiniu intelektu pagrįstos technologijos galėtų padėti tėvams kontroliuoti savo priklausomybę nuo išmaniųjų įrenginių. Tyrimo metu buvo apklausti 280 žmonių, kurių vidutinis amžius yra 33 metai. 79.2% respondentų buvo moterys. Beveik du trečdaliai apklaustųjų sutiko su teiginiu, kad mobiliajame įrenginyje suskambus garsiniam signalui, informuojančias apie gautas naujų žinutes ar kitokio tipo pranešimus, jie negali susilaikyti nepatikrinę savo telefono. Didžioji dalis tėvų taip pat pritarė teiginiams: „Aš nerimauju dėl savo mobiliojo elektroninio prietaiso naudojimo įpročių poveikio mano vaikui“ ir „Naudojimasis kompiuteriu asistentas, padėtų man greičiau pastebėti, kai išmanioji prietaiso naudojimas trukdo vaikų priežiūrai “.

Tyrimo metu mokslininkai taip pat nustatė, jog apklausos dalyvių amžius, lytis, rasė, etninė priklausomybė ir kalba namuose gali būti susiję su technoferencija, tačiau nei respondentų išsilavinimas, metinės pajamas ar gyvenamasis regionas neturi reikšmingo poveikio technologijų naudojimo įpročiams. Tyrėjai taip pat pastebėjo, jog jaunesnio amžiaus tėvai dažniau susiduria su technoferenecija , tai suvokia ir yra linkę naudoti specializuotas išmaniąsias technologijas šiai vis stiprėjančiai problemai spręsti.

Praktinis patarimas: kasdien paskirkite bent vieną valandą laukui su vaikais be įrenginių. Tuo metu savo telefone įjunkite „do not disturb“ (netrukdyti) rėžimą, o patį įrenginį padėkite kitame kambaryje.

Glassman J, Humphreys K, Yeung S, Smith M, Jauregui A, Milstein A, Sanders L. Parents’ Perspectives on Using Artificial Intelligence to Reduce Technology Interference During Early Childhood: Cross-sectional Online Survey. J Med Internet Res 2021;23(3):e19461 DOI: https://www.jmir.org/2021/3/e19461/

Technologijos priklausomybe technoferenecija
Technologijos priklausomybe technoferenecija